Nowodworskie Centrum Medyczne informuje iż w trosce o dobro i komfort pacjentek znieczulenie zewnątrzoponowe od 1.12.2023 roku dostępne będzie całodobowo.
Nowodworskie Centrum Medyczne informuje iż w trosce o dobro i komfort pacjentek, znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu dostępne będzie całodobowo od 1.12.2023 roku.
Na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe?
Środek znieczulający wstrzykuje się poprzez specjalny cewnik, który umieszcza się za pomocą igły w okolicy dolnego odcinka kręgosłupa. Dzięki znieczuleniu nie będziesz odczuwać bólów związanych ze skurczami macicy, ale zachowasz przy tym świadomość, będziesz mogła się poruszać i przeć.
Jak przebiega znieczulenie zewnątrzoponowe?
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest wykonywane w pozycji siedzącej lub leżącej na łóżku porodowym. Miejsce wkłucia – okolica lędźwiowa pleców – zostanie umyte płynem do dezynfekcji,
a potem znieczulone miejscowo. Następnie za pomocą igły do przestrzeni zewnątrzoponowej zostanie wprowadzony cienki, cewnik, przez który będzie podawany środek znieczulający.
Jak działa znieczulenie?
Cały zabieg trwa ok. 10-15 minut. Przez ten czas musisz być nieruchomo. Środek znieczulający działa na nerwy odpowiedzialne za ból związany z porodem. Pierwsze efekty znieczulenia zauważysz po ok. 20 minutach i utrzymają się one przez mniej więcej 2 godziny. W tym czasie powinnaś odczuwać złagodzenie bólu, jednak nie przestaniesz odczuwać skurczów.
Kiedy stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe?
Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się podczas porodu drogami natury na życzenie pacjentki. Zwykle przy porodzie naturalnym czeka się z podaniem znieczulenia, aż rozwarcie szyjki osiągnie poziom 4 – 5 cm. Zbyt wczesne podanie znieczulenia może zatrzymać akcję porodową. Jeśli zdecydujesz się w trakcie porodu na znieczulenie, a rozwarcie wyniesie 9 – 10 cm, lekarz może odmówić podania takiej formy znieczulenia, ponieważ najsilniejsze jego działanie może przypaść na fazę parcia, co jest niekorzystne.
Zalety znieczulenia:
-jest to jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia zarówno dla matki, jak i dla dziecka,
-dzięki zastosowaniu nowoczesnych preparatów, które podaje się w minimalnych dawkach, nie wpływa negatywnie na dziecko,
-zmniejsza ból odczuwany podczas porodu w 60-85 %, dzięki czemu będziesz mogła aktywnie uczestniczyć w porodzie,
-w przypadku nacięcia lub pęknięcia krocza eliminuje ból wywołany ewentualnym jego szyciem,
-pomaga koncentrować się na porodzie, zamiast na bólu – w ten sposób łatwiej rozluźnisz się i skupisz np. na odpowiedniej technice oddychania,
-nie ma wpływu na stan świadomości, więc podczas porodu będziesz wiedziała, co się dzieje wokół Ciebie, dzięki czemu będziesz miała wszystko pod kontrolą,
-znieczulenie działa rozluźniająco na mięśnie szyjki macicy i krocza, dlatego może przyspieszyć poród,
-mniejsze wyczerpanie po porodzie – nie będziesz tak zmęczona, jak po porodzie naturalnym bez znieczulenia.