Oddział Chirurgii Ogólnej
Sekretariat Oddziału
mgr Agnieszka Chojnacka
Tel. 22 765-83-53
Tel./Fax: 22 765-83-54
e-mail: chirurgia@ncm.med.pl
p.o. Ordynator
dr n. med. Jerzy Szubski
Tel. 22 765-83-55
p.o. Z-ca Ordynatora
lek. Adam Kobus
Asystenci Oddziału
dr n. med. Tomasz Zieliński
lek. Agnieszka Dahlke-Kubik
lek. Michał Klimkowski
lek. Paweł Skoneczny
mgr Barbara Popławska – fizjoterapeuta
Tel. 22 765-83-53
Dyżurka Pielęgniarek
p.o. pielęgniarka oddziałowa – Jolanta Mańkowska
Tel. 22 765-83-72
Poradnie
Chirurgii ogólnej:
lek. Piotr Żytomirski
lek. Michał Klimkowski
Proktologiczna:
dr n. med. Tomasz Zieliński
lek. Adam Kobus
Chirurgii naczyniowej:
dr n. med. Andrzej Eberhardt
Punkt kwalifikacyjny:
lek. Agnieszka Dahlke-Kubik
mgr Agnieszka Chojnacka
Oddział Chirurgii Ogólnej pracuje w trybie planowym i w trybie ostro dyżurowym. Ma 35 łóżek rozlokowanych w 9 salach chorych, od 2- do 5-osobowych, w tym 3 – stanowiskową salę pooperacyjną z systemem ciągłego monitorowania i całodobowego nadzoru pielęgniarskiego. Są w nim pokoje lekarskie i punkt pielęgniarski. Oddział pozbawiony jest barier architektonicznych, a tym samym przyjazny dla osób mających trudności lokomocyjne. Ma nowoczesny sprzęt medyczny. Do zabiegów wykorzystywane są zarówno małoinwazyjne techniki operacyjne, jak i metody tradycyjne.
Kwalifikacja do leczenia operacyjnego odbywa się w działającym w szpitalu punkcie konsultacyjnym.
W oddziale wykonywane są planowe operacje z zakresu chirurgii ogólnej, gastroenterologicznej, endokrynologicznej, oraz operacje ze wskazań nagłych. Planowe operacje z zakresu chirurgii ogólnej obejmują: operacje przepuklin pachwinowych i brzusznych z wykorzystaniem wszczepów syntetycznych (siatek), operacje kamicy żółciowej (wycięcie pęcherzyka żółciowego) metodą laparoskopową oraz klasyczną, zabiegi z zakresu proktologii- operacje wycięcia hemoroidów, przetok i szczelin odbytu, operacje guzów tkanek miękkich i skóry.
Operacje z zakresu chirurgii endokrynologicznej obejmują: częściowe i całkowite wycięcie tarczycy zarówno z powodu wola guzowatego, jak i raka tarczycy z wycięciem regionalnych węzłów chłonnych. Wybrane operacje onkologiczne, zwłaszcza resekcja guzów jelita grubego i odbytnicy.
Współpraca z ośrodkami onkologicznymi umożliwia skojarzone leczenie chorych na nowotwory z zastosowaniem przed – i pooperacyjnej radioterapii i chemioterapii.
W trybie ostrodyżurowym wykonywane są wszystkie operacje w zakresie chirurgii urazowej brzucha, klatki piersiowej i głowy. Najczęstszym wskazaniem do pilnej operacji jest ostre zapalenie wyrostka robaczkowego (wycięcie wyrostka jest wykonywane metodą otwartą lub laparoskopową). Innymi wskazaniami do pilnych operacji są powikłania choroby wrzodowej, perforacje i niedrożności przewodu pokarmowego.
Nowoczesne wyposażenie Bloku Operacyjnego pozwala również na wykonywanie drobnych zabiegów ortopedycznych we współpracy ze specjalistami. Średni czas hospitalizacji przy operacjach planowych wynosi od 2 do 5 dni.
Oddział Chirurgii Ogólnej:
• współpracuje z funkcjonującymi w NCM poradniami: onkologiczną oraz proktologiczną;
• umożliwia pacjentom po zabiegach kontynuację leczenia przez tych samych lekarzy specjalistów, w poradni chirurgii ogólnej;
• zapewnia konsultacje z zakresu chirurgii ogólnej pacjentom hospitalizowanym w innych oddziałach szpitala.
Punkt Konsultacyjny w Szpitalu:
W szpitalu działa punkt konsultacji chirurgicznych, który przyjmuje pacjentów w celu kwalifikacji do leczenia operacyjnego.
Do punktu konsultacyjnego koniecznie jest skierowanie do Poradni Chirurgii Ogólnej (z adnotacją jak niżej), z rozpoznaniem choroby zasadniczej i schorzeń współistniejących. Niezbędna jest dokumentacja medyczna umożliwiająca ustalenie sposobu leczenia, oraz dokumentacja związana ze współistniejącymi schorzeniami (karty informacyjne z przebiegu leczenia chorób przewlekłych, USG, TK,) nazwy i dawkowanie stosowanych leków.
Zapisy prowadzone są w rejestracji głównej Poradni przy ul. Paderewskiego 7 w Nowym Dworze Mazowieckim, ze skierowaniem do Poradni Chirurgicznej z adnotacją: konsultacja/kwalifikacja, osobiście lub telefonicznie pod numerem: 22 775 26 94.
Zalecenia dla pacjenta przed znieczuleniem:
– 6 godzin przed znieczuleniem nie wolno jeść.
– Do 3 godzin przed zabiegiem można pić klarowne płyny( woda niegazowana, sok jabłkowy lub winogronowy, kawa bez fusów, herbata).
– Przed znieczuleniem należy wyjąć protezy zębowe, szkła kontaktowe.
– Do zabiegu należy zgłosić się bez lakieru na paznokciach, bez makijażu, bez kremu na twarzy.
– Nie wolno spożywać alkoholu 24 godziny przed znieczuleniem i 24 godziny po znieczuleniu.
– 24 godziny po zabiegu nie wolno prowadzić auta, obsługiwać urządzeń mechanicznych, ani podejmować ważnych decyzji.
– W przypadku zabiegów w trybie jednego dnia konieczne jest zapewnienie transportu do domu w obecności osoby pełnoletniej.
Proktologia
W ramach Poradni Specjalistycznej – Chirurgicznej funkcjonuje Poradnia Proktologiczna.
Przyjmują tam lekarze proktolodzy z dużym doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami. Proktolog w ramach poradni wykonuje konsultacje, diagnostykę oraz ambulatoryjne zabiegi proktologiczne nie wymagające hospitalizacji takie jak:
-
opaskowanie hemoroidów metodą Barrona ( gumkowanie),
-
usuwanie zmian okołoodbytowych przy pomocy elektrokoagulacji np. wycinanie fałdów przyodbytowych czy kłykcin kończystych z oceną histopatologiczną usuniętych zmian.
-
Lekarze mają również duże doświadczenie w leczeniu ostrych chorób proktologicznych: zakrzepica hemoroidów, zakrzepica splotów brzeżnych, ostra szczelina odbytu.
-
Prowadzona jest wstęona kwalifikacja do zabiegów wymagających hospitalizacji, które są wykonywane w oddziale chirurgicznym NCM.
-
Ponadto proktolodzy prowadzą leczenie zachowawcze i kontrolę przewlekłych chorób proktologicznych, kontrolę po wycięciu szczelin i przetok okołoodbytniczych.
Zapisy na konsultację proktologiczną prowadzone są w rejestracji głównej Poradni przy ul. Paderewskiego 7 w Nowym Dworze Mazowieckim, ze skierowaniem do Poradni Chirurgicznej z adnotacją: proktologia, osobiście lub telefonicznie pod numerem: 22 775 26 94.